• kontakt@kaniaphotography.pl

Dlaczego biurka z regulacją wysokości stają się tak popularne?

Dlaczego biurka z regulacją wysokości stają się tak popularne?

Jeśli pracowałeś w biurze przez dłuższy czas, prawie na pewno doświadczyłeś jakiegoś rodzaju bólu związanego ze stanowiskiem pracy. Możemy mówić o właściwym rozplanowaniu stanowiska pracy ile chcemy, ale na pewnym etapie nie będziesz siedział prawidłowo, Twoje biurko nie będzie odpowiednio rozplanowane lub po prostu będziesz siedział zbyt długo pisząc na klawiaturze.

Biurka biurowe mogą być bolesne, jeśli nie są zorganizowane i ergonomicznie zaprojektowane.

Spójrzmy na to w ten sposób - jeśli siedzisz przy biurku i pracujesz na komputerze przez około 7 godzin dziennie, 5 dni w tygodniu, to czy możesz sobie wyobrazić, jak bardzo obciążasz dolną część pleców i kark? Jeśli nie zdajesz sobie z tego sprawy, to jest to bardzo dużo. Dlatego tak ważne jest, abyś wstawał, spacerował, rozciągał się, wykonywał ćwiczenia przy biurku i zawsze pamiętał o przerwach w pracy.

Co więcej, coraz więcej biur poszukuje sposobów na zmniejszenie dolegliwości bólowych, a także na zwiększenie produktywności całej organizacji. Jednym z zaskakujących obszarów, który wiele firm wypróbowuje i odnosi sukcesy, są biurka z regulacją wysokości.

Możliwość regulacji wysokości biurka oznacza, że może z niego korzystać więcej niż jedna osoba (idealne rozwiązanie dla organizacji zorientowanych na hot-desking) oraz że można je dostosować do konkretnych wymiarów i gabarytów siedzącej przy nim osoby. Oznacza to mniejsze ryzyko wystąpienia bólów i dolegliwości oraz większą produktywność, ponieważ pracownik ma zapewnioną wygodę i wsparcie przez cały czas. Innym ważnym aspektem związanym z biurkami z regulacją wysokości jest możliwość wykorzystania ich w nowej metodzie pracy, zwanej "sit and stand".

Co to jest "Sit and Stand"?

Istnieje wiele powodów, dla których biurka stojące mogą być korzystne. Siedzenie w jednej pozycji przez cały dzień jest szkodliwe dla zdrowia. Ma to szkodliwy wpływ na układ mięśniowo-szkieletowy, ale może także prowadzić do znacznego spadku wydajności pracy, ponieważ - powiedzmy sobie szczerze - siedzenie na krześle biurowym przez cały dzień jest odrętwiające!

Koncepcja "siedź i stój" oznacza, że możesz wykonywać swoją pracę w pozycji siedzącej lub stojącej, a w ciągu dnia możesz pracować w obu tych pozycjach. Oczywiście, jeżeli wykonujesz swoją pracę w pozycji stojącej, a biurko nie jest regulowane, będziesz się pochylać, co może przynieść więcej szkody niż pożytku. Natomiast biurko z regulacją wysokości można z łatwością przestawiać z pozycji siedzącej na stojącą, a korzyści płynące z obu tych metod są na wyciągnięcie ręki.

Dlaczego więc praca siedząca i stojąca to dobry pomysł? Aby to zrozumieć, musimy zastanowić się, dlaczego siedzenie w jednej pozycji jest tak szkodliwe, oraz jakie korzyści płyną z nowego sposobu pracy.

Długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej jest szkodliwe dla zdrowia

Mówiliśmy już o tym, ale długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej nie jest dla nas korzystne. Nie tylko brakuje Ci ćwiczeń fizycznych, co prowadzi do przybierania na wadze, ale także obciążasz dolną część pleców i szyję, co w przyszłości może prowadzić do przewlekłych dolegliwości bólowych. To nie jest droga, którą chcesz podążać!

Uważa się, że długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej przez ponad 8 godzin dziennie może przyczynić się do przedwczesnej śmierci aż o 15%. To bardzo dużo! Dzieje się tak dlatego, że kiedy siedzisz, Twój umysł może być aktywny, palce mogą pracować szybko na klawiaturze, ale reszta Twojego ciała nie robi nic innego, niż po prostu siedzi. Regularne ćwiczenia są niezwykle ważne, ale nie zawsze oznacza to chodzenie na siłownię, lecz bycie ogólnie aktywnym w ciągu dnia.

Okresowe wstawanie zwiększa produktywność i koncentrację

Na początku siedzenie może wydawać się wygodne, zwłaszcza jeśli masz fantastyczne, designerskie krzesła biurowe, ale po pewnym czasie zauważysz, że boli Cię nie tylko ciało, ale i mózg. Wstając na chwilę, pobudzasz krążenie krwi, a zmiana pozycji poprawia koncentrację. Wszystko to doskonale wpływa na wydajność pracy, ponieważ kiedy siedzisz nieruchomo, a Twój umysł jest rozkojarzony, nie będziesz pracować na najwyższym poziomie.

Niektóre badania wykazały, że wstawanie na pewien czas może poprawić poziom energii i koncentracji o około 10%. Wynika to z faktu, że kiedy wstajesz, Twoje ciało zwiększa przepływ krwi, dzięki czemu poprawia się krążenie, a to zapewnia dopływ świeżej krwi i tlenu do mózgu.

Z drugiej strony, kiedy siedzisz, Twoje ciało może pomyśleć, że czas iść spać! Wszystko zwalnia, także praca mózgu, co jest częściowo przyczyną porannych i popołudniowych spadków energii i koncentracji. Utrzymywanie ciała w aktywności, poprzez stanie i siedzenie w równych proporcjach, może pomóc w wykonaniu większej ilości pracy, bardziej efektywnie.

Siedzenie zwiększa wagę, stanie zmniejsza wagę

Planując przestrzeń biurową, warto pamiętać, że biurka z regulacją wysokości pomagają pracownikom w utrzymaniu prawidłowej wagi. Tak, naprawdę!

Długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej może powodować wzrost wagi, ponieważ jesteś dosłownie bezczynny. W tym czasie prawdopodobnie będziesz się nudzić i sięgać po niezdrowe przekąski, aby przetrwać dzień. Wszystko to sprawia, że waga przesuwa się w górę, a jednocześnie zmniejsza się produkcja ważnego enzymu w organizmie, zwanego lipazą lipoproteinową. Gdy tego enzymu brakuje, zmniejsza się także zdolność do spalania tłuszczu.

I odwrotnie - stanie może pomóc w obniżeniu wagi, ponieważ jesteś aktywny. To takie proste. Zmieniając pozycję i utrzymując ją przez chwilę, spalasz kalorie. Aby spalić te kalorie, nie musisz też podskakiwać, wystarczy, że będziesz stać. W ten sposób spalasz tłuszcz, a to pomaga regulować wagę, a nawet może pomóc w jej utracie, w połączeniu ze zdrową dietą i planem ćwiczeń.

Stanie przy biurku może zmniejszyć dolegliwości bólowe

Wspomnieliśmy wcześniej, że długotrwałe siedzenie wywiera nacisk na plecy i kark, co może powodować ból. I odwrotnie, wstawanie może odwrócić ten proces.

Okresowe przebywanie w pozycji stojącej może pomóc zmniejszyć przede wszystkim ból dolnej części pleców, ale także ból szyi, jeśli podczas stania wykonasz kilka ruchów rolujących szyję. Oczywiście nie należy przechylać się za bardzo w drugą stronę i stać zbyt długo, ale zmiana pozycji - siedzącej i stojącej - może przynieść duże korzyści w postaci zmniejszenia prawdopodobieństwa wystąpienia bólów i dolegliwości.

Biurka z regulacją wysokości zapewniają elastyczne rozwiązania w pracy

Pomijając kwestie zdrowotne, wiele organizacji, które wykorzystały biurka z regulacją wysokości jako część programu pracy siedzącej i stojącej, stwierdziło, że wydajność pracy wzrosła nie tylko ze względu na łatwość zmiany pozycji, ale także dlatego, że tworzy to bardziej dynamiczne miejsce pracy sprzyjające współpracy. Pracownicy czują się bardziej swobodnie, wstając i spacerując, dzieląc się pomysłami i omawiając projekty z innymi współpracownikami, a to może mieć tylko pozytywne skutki dla miejsca pracy, jeśli chodzi o burzę mózgów i nowe przedsięwzięcia.

Zapewnienie pracownikom zastrzyku energii poprzez umożliwienie im siedzenia, stania i chodzenia oznacza, że ich myślenie będzie bardziej dynamiczne, a w rezultacie ich wyniki będą wyższej jakości. Elastyczność wzmacnia umysł i ciało, a to wszystko przynosi korzyści na wiele różnych sposobów. Możliwość swobodnego siedzenia lub stania, dosłownie poprzez zmianę pozycji biurka, daje pracownikom swobodę wyboru i pozwala im zmieniać sposób pracy w ciągu dnia, w zależności od ich samopoczucia.

W ten sposób wzrasta produktywność i ogólne morale!

Jeżeli zastanawiasz się nad zastosowaniem w swoim biurze biurka z regulacją wysokości, warto rozejrzeć się i znaleźć rozwiązanie najlepiej odpowiadające Twoim potrzebom. Na przykład, jeśli mieszkasz w stolicy, poszukaj online mebli biurowych w Londynie i zawęź obszar poszukiwań. Sklepy z meblami biurowymi, takie jak my w Calibre, posiadają wiele różnych stylów, wyborów i kolorów, aby dopasować się do aktualnego motywu przewodniego Twojego biura, a jeśli poświęcisz czas na znalezienie idealnego produktu, będzie on również służył Ci znacznie dłużej. Efektywność kosztowa jest kluczowa!

Jak się czujesz w pozycji siedzącej i stojącej podczas dnia pracy? Czy jest to coś, co robisz regularnie i jak wpływa to na Twoją produktywność? A może jest to coś, czego nigdy wcześniej nie próbowałeś i w takim razie chcesz się przekonać, czy to rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku?

Możliwość pracy w taki sposób, w jaki chcesz, zgodnie z Twoim samopoczuciem, to idealna opcja, ale jest ona również bardzo ważna dla ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia.

Napisz do nas w komentarzu i daj nam znać, jakie jest Twoje zdanie na temat pracy na stojąco i czy zauważyłeś dużą różnicę w swoim zdrowiu, koncentracji i poziomie wydajności.

Udostępnij:

Polecamy

Zobacz